Nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować bez odpowiednich ilości żelaza. Ten składnik mineralny dostarcza tlen do poszczególnych komórek naszego ciała, a jego niedobory oznaczają początek poważnych problemów z dotlenieniem organizmu. Co warto wiedzieć na temat tego minerału? Co robić, by zdrowa dieta dostarczyła nam odpowiednich ilości tej substancji?
Żelazo i jego rola w organizmie człowieka
W naszym organizmie żelazo spełnia rolę bardzo ważną. To ono zaopatruje komórki w tlen, umożliwiając im tym samym sprawne wywiązywanie się ze swych zadań. Żelazo wpływa też na ilość czerwonych krwinek, wspiera jednocześnie pracę serca oraz układ odpornościowy. Ten składnik mineralny odgrywa jednocześnie ważną rolę w gospodarce hormonalnej, warto zatem zadbać o to, by codzienna dieta dostarczyła nam jego odpowiednich ilości.
Gdy żelaza jest zbyt mało
Niedobory żelaza wiążą się z licznymi dolegliwościami. Jakie sygnały powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie? Osłabienie, uczucie ciągłego zmęczenia, blada skóra – oto najbardziej typowe objawy, mogące świadczyć o problemach z odpowiednią ilością żelaza w naszym organizmie. Inne symptomy, świadczące o takiej sytuacji, to łamiące się paznokcie oraz wypadające włosy. Uczucie mrowienia w nogach, nasilające się problemy z koncentracją – oto kolejne objawy niedoborów tego minerału. Jak chronić się przed takimi problemami?
Najlepsze źródła żelaza
Zdrowa dieta powinna nam dostarczać odpowiednich ilości wszystkich składników mineralnych. Po jakie produkty spożywcze warto sięgać, by uzupełnić niedobory żelaza? Dobrymi źródłami żelaza są małże oraz wątroba, warto jednak pamiętać, że spore ilości tego minerału znajdują się w pestkach z dyni, fasoli, grochu oraz w soczewicy. Ze względu na żelazo, warto też sięgać po pełnoziarniste pieczywo oraz po suszone owoce. Marchew, brokuły, pomidory, kapusta – oto kolejne składniki zdrowej diety, które mogą nas uchronić przed problemami z niedoborem żelaza.