Malarstwo jest dziedziną sztuki, którą uprawiają zarówno profesjonalni artyści, jak też utalentowani amatorzy. Do tworzenia obrazu niezbędne są odpowiednie akcesoria – farby wodne lub olejne, zestaw pędzli i sztalugi dostosowane rozmiarem do wielkości płótna lub arkusza kartonu. Przybory te zapewniają komfort pracy twórczej w pracowni malarskiej, zaciszu domowym, czy w plenerze.
Dla adeptów malarstwa sztalugowego
Nawet najwybitniejsi artyści zaczynają od podstaw. Pierwsze pociągnięcia pędzlem na płótnie umieszczonym na sztalugach wykonują w pracowni mistrza lub w sali akademii sztuk plastycznych. Uczą się nakładania barwnych plam, zaznaczania perspektywy, operowania światłocieniem. Profesor przechadza się wśród rozstawionych sztalug i udziela wskazówek początkującym twórcom. Pracowniane sztalugi malarskie są stabilnymi trójnogami ze wspornikiem, na którym umieszcza się podobrazie. Dzięki regulowanej wysokości, każdy student może ustawić płótno odpowiednio do swojego wzrostu.
Do galerii i na wernisaż
Upublicznienie dzieł sztuki wymaga specjalnego zaaranżowania przestrzeni wystawienniczej. Do tego celu służą sztalugi ekspozycyjne ustawiane w pomieszczeniach galerii. Są dobierane do różnych formatów obrazów, więc każde dzieło zyskuje stosowną oprawę. Takie wystawy popularyzują malarstwo, a gdy są organizowane przez marszandów, wpływają na rozwój rynku dzieł sztuki. Dużym wydarzeniem dla artysty jest wernisaż jego prac. W sali wypełnionej sztalugami z umieszczonymi na nich malowidłami, zaproszeni goście mogą podziwiać kunszt artysty.
Komfort malowania w plenerze
Tematem obrazów są często malownicze krajobrazy, odzwierciedlające piękno natury. Wybierając się w plener, artysta musi zabrać ze sobą wszystkie niezbędne akcesoria. Odpowiednio zaprojektowane sztalugi do malowania w terenie pełnią funkcję wspornika na blejtram, a zarazem posiadają schowki na farby i pędzle. Stojaki zrobione są z lekkiego a przez to łatwego do przenoszenia drewna sosnowego lub bukowego. Metalowa sztaluga ma ostro zakończone nóżki, aby zawsze pozostawała na swoim miejscu nawet na pochyłej powierzchni gruntu.
Do tworzenia prac artystycznych i rysunków technicznych
Rysowanie i malowanie jest dobrym sposobem na aktywne i twórcze spędzanie czasu wolnego. Na małej sztaludze stołowej można umieścić podkład na miniaturkę akwarelową albo szklaną płytkę do tworzenia imitacji witraża o niewielkich rozmiarach. Do malowania obrazków techniką pastelową nadaje się rysownica stołowa o płaskiej powierzchni, dostosowanej do ustawienia pod odpowiednim kątem. Można też do niej przytwierdzić arkusz bristolu, aby wykonywać na nim rysunki techniczne, plany i różne inne projekty kreślarskie.