Laseroterapia kolana to nieinwazyjny zabieg fizjoterapeutyczny, którego celem jest zmniejszanie intensywności bólu będącego skutkiem pojawienia się zmian zwyrodnieniowych kolan. Zabieg ten wykonywany jest za pomocą światła laserowego o określonej i zróżnicowanej długości. Co więcej – musi być on przeprowadzony w odpowiednich warunkach BHP.
Walka z bólem poprzez naświetlanie
Metodologia przeprowadzenia zabiegu laseroterapii kolana jest bardzo prosta i polega na naświetlaniu go specjalnym laserem niskoenergetycznym, którego moc nie jest wyższa niż 60 mW. Odpowiadający za wytwarzanie światła skupionego przetwornik składa się najczęściej z dwóch sond, z których każda generuje światło o określonej długości fali to jest:
- podczerwieni, której zadaniem jest penetracja tkanek (780 nanometrów),
- czerwieni, oddziałującej przede wszystkim na tkanki zewnętrzne (640 – 780 nanometrów).
Emitowane przez przetwornik światło może być stosowane wybiórczo, zamiennie lub też w oparciu o predefiniowane wcześniej programy. Dobór odpowiedniego programu zależy od specjalisty, który dostosowuje go do indywidualnych potrzeb pacjenta. W razie potrzeby długość światła może ulegać stopniowej zmianie, dzięki czemu będzie ono oddziaływać na tkanki znajdujące się na różnej głębokości.
Zalecenia BHP dotyczące sposobu przeprowadzenia badania
W związku z tym, że laseroterapia kolana przeprowadzana jest z użyciem intensywnie skupionego strumienia światła, obowiązkiem fizjoterapeuty jest zadbanie o bezpieczeństwo swoje i pacjenta. W tym celu stosuje się odpowiednie mechanizmy ochronne, których celem jest zmniejszenie podatności ludzkiego oka na oddziaływanie światła lasera. W trakcie zabiegu stosuje się m.in. specjalne okulary, które pochłaniają znaczną część skupionego światła. Laseroterapię wykonuje się najczęściej w pomieszczeniu pomalowanym na biały kolor, co w konsekwencji prowadzi do zwężenia źrenic i spadku podatności na silne działanie światła. Zaleca się również, aby w pokoju zabiegowym nie znajdowały się jakiekolwiek przedmioty odbijające światło, a także – by nie miały do niego wstępu osoby nieupoważnione. Na marginesie warto podkreślić, że wszystkie te wymogi spełnia centrum usług kosmetycznych i fizjoterapeutycznych San-Medical, które może pochwalić się na tym polu bardzo dużym doświadczeniem.
Podsumowując, laseroterapia stawu kolanowego to prosty i bezpieczny zabieg, którego stosowanie ogranicza zjawisko dyskomfortu i poprawia jakość życia. Co więcej, jest to zabieg o bardzo wąskim spektrum przeciwwskazań.