Skrót ROR to wyrażenie oznaczające rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy, potocznie zwany rachunkiem osobistym. Czym dokładnie jest takie konto, z ilu cyfr składa się numer konta i dlaczego tak jest oraz kto może korzystać z rachunku osobistego? Po odpowiedzi zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.
Co to jest rachunek osobisty i kto może z niego korzystać?
Jest to bardzo popularny rodzaj konta bankowego, przeznaczonego dla osób fizycznych. Celem rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego, jak sama nazwa wskazuje, jest przechowywanie oraz dyspozycja finansami, pochodzącymi ze stałych źródeł dochodu. Mogą to być źródła takie jak: emerytura, renta, pensja czy inne stałe dochody finansowe. Najczęściej usługa założenia konta osobistego będzie skierowana do osób pełnoletnich lub tych które przekroczyły szesnasty rok życia.
Ile numer konta ma cyfr?
Numer identyfikacyjny rachunku osobistego składa się z ciągu 26 cyfr, nadanych zgodnie ze schematem standardu numeracji kont bankowych (NRB). Numer konta bankowego skrywa w sobie kilka ważnych informacji. Na przykład, cztery pierwsze cyfry tego ciągu będą wskazywały na to w jakim banku konto jest prowadzone. Jest to ważna wiedza, przydatna kiedy chcemy dodatkowo zweryfikować odbiorcę naszego przelewu. Czego jeszcze można dowiedzieć się z cyfr przedstawionych w numerze konta? Poza informacją o banku, w którym konto jest utworzone, ciąg cyfr konta mówi także o numerze identyfikacyjnym danego klienta banku. Otóż, szesnaście ostatnich cyfr z numeru konta to właśnie numer identyfikacyjny klienta.
Jakie korzyści wynikają z posiadania konta i do czego może ono służyć?
Biorąc pod uwagę jak bardzo rozwiązanie to jest rozpowszechnione można łatwo domyślić się, że kryje wiele korzyści. Należą do nich: – w pierwszej kolejności bezpieczeństwo kapitału złożonego na koncie; – możliwość korzystania z karty i bankomatów; – możliwość gromadzenia wpływów, na przykład z pensji czy emerytury; – większość kont osobistych umożliwia dokonywanie przelewów online oraz robienie zakupów przez internet zarówno w Polsce, jak i za granicą; – aktualnie konta osobiste prawie zawsze powiązane są z mobilnymi aplikacjami, umożliwiającymi różnorodne operacje finansowe oraz łatwy i szybki dostęp do środków zgromadzonych na koncie; – jeżeli do konta dołączona jest karta uzyskujemy także możliwość wypłacania pieniędzy bankomatach w wielu zakątkach świata. Co więcej, założenie konta osobistego jest bardzo łatwe, a za pośrednictwem internetu można tego dokonać nawet nie wychodząc z domu. Istotny jest także fakt, że można posiadać kilka kont osobistych, w zależności od potrzeb. Zobacz więcej na kasa-na-juz.pl.
Czy można założyć konto osobiste dla więcej niż jednej osoby – wspólne konto bankowe
Na powyższe rozwiązanie często decydują się osoby wspólnie dysponujące środkami finansowymi, takie jak małżonkowie. Jest to wygodny sposób aby razem korzystać z konta osobistego. Warto wiedzieć, że w przypadku zakładania konta osobistego dla więcej niż jednej osoby, właściciele konta nie muszą być spokrewnieni. Część banków oferuje także dostępność kont osobistych dla liczby osób większej niż dwie. Istnieje także możliwość współdzielenia rachunku osobistego z dzieckiem, które ukończyło 13 lat. Może być to sposób na wprowadzenie młodego człowieka w świat finansów w ramach edukacji finansowej dziecka. Jeśli chciałbyś skorzystać z takiej usługi, niektóre z banków nie będą wymagały zakładania osobnego rachunku. Wystarczy przekształcenie aktualnego konta z indywidualnego na konto dzielone z konkretną osobą.