Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Awarie zacisków hamulcowych

14 października 2023 Awarie zacisków hamulcowych


Zacisk hamulcowy to obok klocków i tarcz najważniejsza część układu hamulcowego. Część ta musi pracować w bardzo trudnych warunkach i wytrzymywać duże siły. Nic więc dziwnego, że może ulec uszkodzeniu. W dzisiejszym wpisie opiszemy awarię tej części, przyczyny, które do niej prowadzą i objawy, które mogą wskazywać na to, że zacisk hamulcowy nie jest już w najlepszym stanie i niebawem trzeba będzie go wymienić. Zanim jednak do tego przejdziemy, wyjaśnimy Ci, jak w ogóle działają hamulce w nowoczesnym samochodzie.

Budowa hamulców tarczowych

Hamulce tarczowe są w stanie spowolnić i zatrzymać ciężki samochód dzięki wykorzystaniu oporów tarcia, jakie powstają pomiędzy klockiem hamulcowym a tarczą. Aby tarcie było wystarczająco duże, klocek musi być mocno dociśnięty do tarczy. W tym właśnie miejscu pojawia się zadanie zacisków, które jak ich nazwa słusznie sugeruje, zaciskają się na tarczy i sprawiają, że hamulce działają.

Przyczyny awarii zacisków

Siła potrzebna do odpowiedniego dociśnięcia zacisków generowana jest przez napierający na tłoczek zacisku płyn hamulcowy. Zastosowanie układu hydraulicznego ma wiele zalet, ale niestety ma też wady. Dlatego duża część awarii zacisków hamulcowych jest w jakiś sposób z tym związana.

Newralgicznym punktem są często gumowe uszczelki montowane we wspomnianych tłuczkach. Guma z czasem parcieje i traci swoje właściwości, przez co z jednej strony może dochodzić do wycieków płynu, a z drugiej zanieczyszczenia mogą dostawać się do układu.

Na przyśpieszone zużycie zacisków i innych elementów układu często niestety mają wpływ sami kierowcy i ich nieodpowiednia technika jazdy. Wiąże się to przede wszystkim z błędami podczas pokonywania dużych wzniesień, a dokładnie z ciągłym hamowaniem podczas jazdy w dół, przez co cały układ się przegrzewa, a wytrzymałość poszczególnych komponentów spada.

Objawy uszkodzonych zacisków

Objawy uszkodzonych zacisków, można pomylić z innymi awariami w tym układzie, ale są pewne objawy, które stosunkowo jasno wskazują na awarię właśnie tej części. Do najpopularniejszych należą:

  • Zapach spalonego płynu hamulcowego z okolicy kół

  • Hałas i wibracje podczas hamowania

  • Rdza na tarczy hamulcowej

  • Zmniejszający się poziom płynu hamulcowego w zbiorniczku wyrównawczym

  • Samochód sam skręca podczas hamowania

  • Piszczenie podczas ruszania

Jeśli obserwujesz dowolny z tych objawów w swoim samochodzie, to umów się na wizytę u mechanika. Nawet jeśli przyczyną awarii nie będą zaciski, to będzie to coś, co i tak trzeba będzie naprawić. W końcu hamulce mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Materiał zewnętrzny

Redakcja biletdlabrata.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie podróże stają się drogowskazami do pełniejszego życia, a zdrowie i dobrostan są kluczem do szczęścia! Jesteśmy pasjonatami odkrywania świata, nie tylko geograficznego, ale również wewnętrznego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Inwestycja w apartamenty
czas na wymianę wycieraczek
Awarie zacisków hamulcowych

Awarie zacisków hamulcowych

14 października 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?