Podróżując podczas wakacji coraz częściej ludzie, decydują się na różne formy turystyki kulturowej. Zmieniające się trendy w turystyce jako jedną z form turystyki kulturowej wyróżniają turystykę winiarską – enoturystykę, jako element turystki kulinarnej.
Tradycja produkcji wina
Udając się w regiony związane z tradycją wytwarzania wina, poznajemy nie tylko smaki trunków. Mamy możliwość poznania regionów jako złożonych całość, których częścią jest właśnie wytwarzanie win, nierzadko będących cenionymi na świecie. Walor edukacyjny turystyki kulturowej, w tym także turystyki winiarskiej jest niezwykle duży. Mając możliwość degustacji wyśmienitych win, jak również często lokalnej kuchni, podczas turystyki winiarskiej poznajemy również metody wytwarzania win. Począwszy od uprawy winorośli przez zbiory, aż po rozlanie do butelek, poznajemy cały proces produkcji wina. Gospodarstwa oferujące wypoczynek związany z winem, są obecnie doskonale przygotowane do przyjmowania coraz to większej liczby turystów. Rozwijają one swoją infrastrukturę, dając coraz więcej możliwości spędzenia wolnego czasu.
Malownicze miejsca
Wyjazdy w miejsca związane z winem, to również okazja do świetnego wypoczynku, bardzo często w malowniczych krainach, gdzie piękne krajobrazy rozciągają się poza zasięg wzroku. Wybierając taką formę turystki, właściwie nie ogranicza nas pora roku. W miejsca, gdzie w krajobrazie rozciągają się, winnice możemy podróżować tak samo wiosną i latem, jak też jesienią czy nawet zimą, łącząc je z innymi formami wypoczynku. Enoturystyka jest stosunkowo młodą formą turystki kulturowej, jednakże wokół niej coraz więcej regionów posiadających bogate zaplecze winiarskie tworzy swoje marki, które mają zachęcać turystów do odwiedzania nowych stron. Dają tym samym walor edukacji kulturowej, upowszechniają i kultywują swoje tradycje nie tylko te winiarskie, ale przy tym zwyczaje całej swojej lokalnej społeczności. Tym samym kształtują kulturowo przybywających turystów, którzy stają się coraz bardziej otwarci na poznawanie i doświadczanie nowego. Jeśli natomiast chodzi o samo wino, które jest produktem lokalnym, turysta dostaje możliwość zakupu trunków, jakich nie ma na półkach sklepowych. Często takie wina wytwarzane są na niewielką skalę i o zasięgu regionalnym, a jeżeli można je nabyć w sklepach, to tylko wyspecjalizowanych. Turystyka winiarska więc przynosi korzyści obustronne. Regiony i wytwórcy win promują swoją markę i dziedzictwo, a turyści otamują możliwość poznania od podszewki tradycyjnych metod produkcji wina. Nie dziwi więc rozwój tej turystycznej formy spędzania czasu.